Canlı donörden böbrek nakli

Son dönem böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonlarının kalıcı olarak bozulmasıdır. Bu durumda yaşamı sürdürebilmek için diyaliz veya böbrek nakli tedavilerinden birinin uygulanması zorunludur. Diyaliz, kandan atık ürünleri temizleyen ve sıvı dengesini düzenleyen bir tedavi yöntemidir. Diyaliz tedavisi ile bozulan böbrek fonksiyonlarının bazıları yerine getirilebiliyor. Başarılı böbrek nakli operasyonu ile böbrek fonksiyonlarının tümü yerine getiriliyor. Bu doğrultuda; son dönem böbrek yetmezliğinin en iyi tedavisi böbrek naklidir. Nakil, hastaya daha kaliteli ve daha uzun yaşama olanağı sağlıyor.

Dünyada ve ülkemizde kronik hastalıkların sıklığı gittikçe artmaktadır. Ortalama yaşam süresinin uzaması, şeker ve tansiyon gibi hastalıkların sıklığındaki artış böbrek yetmezliği hasta sayısını da arttırmaktadır.

Böbrek nakli, hastanın vücuduna bir başka kimseden alınan böbreğin nakledilmesi olarak tanımlanmaktadır. Nakil için kullanılacak böbrek, iki kaynaktan sağlanıyor: Canlı vericiden veya beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden.

Ülkemizde kadavradan organ bağışı gelişmiş ülkelere göre çok düşük seviyededir. Bu nedenle Türkiye’de yapılan nakillerin yüzde 80’ini canlı vericiden yapılan nakiller oluşturuyor. Türkiye milyon nüfus başına canlı vericili organ naklinde dünyada birinci sırada yer alıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.